fbpx
Kako ugraditi sigurnosna vrata

Kako ugraditi sigurnosna vrata

Kako ugraditi sigurnosna vrataKako ugraditi sigurnosna vrata – Posle izbora sigurnosnih vrata ostaje Vam još ugradnja.

Ugradnju vrše majstori koji po pravilu moraju imati iskustva sa ugradnjom sigurnosnih vrata. Postoji razlika u ugradnji običnih i sigurnosnih vrata. Jedna od razlika između običnih i sigurnosnih vrata jeste sama težina vrata koja može biti i preko 80kg.  Težina vrata dolazi iz čelika koji ispunjava njihovu unutrašnjost, pa zbog toga prilikom ugradnje potrebno je najmanje dva  majstora. U nekim slučajevima je potrebno i više  od dva   majstora kako bi doneli sama vrata na lokaciju ugradnje.

Pre same ugradnje je potrebno pripremiti otvor u zidu. Prilikom pripreme otvora na zidu imamo dva slučaja. Prvi slučaj je kad se vrata ugradjuju u novogradnju, onda je samu pripremu izvršio izvođač radova na samom objektu ili zgradi, to jest ostavio je određenu standardnu veličinu otvora u koji će se postaviti vrata. 

Drugi slučaj ugradnje je ako se vrata ugrađuju u kuću ili starogradnju gde su već bila vrata, obična ili sigurnosna, koja želimo da zamenimo novim.  U ovom slučaju majstori prvo dolaze na teren, pre donošenja novih sigurnosnih vrata.  Radove započinju skidanjem starih vrata. Prilikom skidanja starih vrata postoje dva podslučaja jer je razlika da li majstori skidaju obična drvena vrata ili stara sigurnosna vrata.  Ako su na objektu bila obična vrata ona se lako skidaju, i štok se lako izbija. Za razliku od običnih sigurnosna vrata nije lako skinuti. Ona su u principu mnogo jače vazana za sam zid pri prvoj ugradnji. Tako da se pristupa izbijanju vrata u kome se može i zid oštetiti.

Kada su stara vrata skinuta i kada imamo otvor u zidu koji je pripremljen, možemo pristupiti postavljenju novih sigurnosnih vrata. Postoji dogovor o standardizacij samih otvora gde imamo dve dimenzije širine otvora, a to su 90 cm i 100 cm. Pre same kupovine, majstori uzimaju mere, visina je u skoro svim slučajevima ista ali se širina razlikuje. Kada su stara vrata skinuta i sam otvor pripremljen za ugradnju. Postavlja se metalni štok, idealno bi bilo da otvor bude knap štoku, kako bi sam štok kačio ivice zidova i sam sebe držap, pošto je to retko slučaj između štoka i zida stavljamo drvene klinove. Oni će za početak biti veza između otvora i zida i samog okvira od vrata (štoka). To je samo privremeno rešenje.

Sledeća stavka u procesu kako ugraditi sigurnosna vrata je nivelacija štoka u odnosu na podnu oblogu. Ugao mora biti 90 stepeni. I taj ugao mora da bude u stepen tačan, jer od toga zavisi da li će se vrata pravilno zatvarati, i da pri otvaranju vrata ne bude zakošenja. Kada je štok pravilno postavljen treba učvrstiti veze između zida i samog štoka, veza mora biti trajna. Prazan prostor između vrata i štoka popunjava se pur penom. Ona će ispuniti i obezbetiti i dodatan pritisak na obe strane. Oko pola sata je dovoljno da se pur pena osuši. Zid se naknadno malteriše. A pre malterisanja sam štok vrata zaštiti krep trakom. Samom cementu je potrebno dosta vremana da se osuši. Kada se osuši sama vrata su faktički zazidana u zid.

Ovo je glavna razlika između običnih i sigurnosnih vrata. Pre nego što smo ozidali štok, u samom zidu je potrebno izbušiti rupe sa bočne i gornje strane koje će nam biti potrebni da u njih ulaze šipke iz vrata koje će se pokretati okretanjem ključa u bravi. Što nam pruža dodatnu sigurnost samim vratima i objektu na kojem su ista postavljena. Sada kada smo završili sa postavljenjem štoka kao poslednji zadatak imamo kačenje samih vrata na štok. Na samim vratima i štoku postoje metalni delovi koji se zovu šarke i preko njih se sigurnosna vrata navlače na ram. Ako je ceo proces ugradnje i nivelisanja urađen kako treba, sama sigurnosna vrata će se pravilno otvarati i zatvarati. Ugradnja je time završena. Nadamo se da smo Vam makar malo pomogli u rešavanju kako ugraditi sigurnosna vrata.

Veliki izbor naših sigurnosnih vrata Fortress možete pogledati OVDE