fbpx
Solarni Sistem Mrežni-Zaboravi na račun za struju

Solarni Sistem Mrežni-Zaboravi na račun za struju

Solarni Sistem Mrežni-Zaboravi na račun za struju

Ako imate struju na objektu i želja vam je da smanjite vaše mesečne račune za struju onda su ovo pravi sistemi za vas. Ovi sisteme ne poseduju baterije odnosno princip rada ovakvih sistema je da sve što se proizvede sa solarnih panela se pošalje direktno u potrošnju. Ako vam je motivacija ušteda i investicija u solarnu energiju onda su ovo pravi sistemi za vas.

Ugradnja solarnog sistema na krov svog domaćinstva je najbolji način da smanjite mesečni račun za struju i preko 90% se zaštitite od budućeg rasta cene električne energije.

Da bi ste uspešno odabrali sistem koji odgovara vašim potrebama, prvo je potrebno da vam objasnimo kako ovi sistemi zaista funkcionišu.

Opis sistema:

Ideja je sledeća: elektrana proizvodi preko dana ( kada ima Sunca) i sve što elektrana proizvede bi bilo dobro da se pošalje direktno u potrošnju u tom datom momentu kada je energija proizvedena. Nema skladistenja energije obzirom da su akumulatori i dalje ne isplativi kao investicija. U slučaju da proizvedemo više energije nego što nam je potrebno u datom momentu, po novom zakonu o OIE imamo mogućnost da taj višak plasiramo u mrežu. Na taj način pravimo zalihu energije za period kada će nam biti potrebna, recimo u toku noći ili u zimskom periodu.

Solarni Sistem Mrežni-Zaboravi na račun za struju

Prosto objašnjeno kod obračuna sa neto-merenjem, ukoliko se jednog meseca potroši 600 kWh, a sa druge strane se proizvede 1000 kWh, 400 kWh će se preneti u naredni mesec (kao MB kod mobilnih operatera). Možete smatrati da tih 400 kWh se virtuelno skladišti te se može koristiti kasnije po potrebi.


Kako da odredite koja elektrana je za vaše domaćinstvo?
Solarni Sistem Mrežni-Zaboravi na račun za struju

Po novom zakonu sve solarne elektrane snage do 10.8 kW imaju mogućnost da vraćaju višak električne energije nazad u mrežu. Samim tim i izbor potencijalnih elektrana se svodi na sledeća dva sistema:

5 kW solarni mrežni sistemi- Godišnja proizvodnja ovoga sistema iznosi 6000 kWh.
10 kW solarni mrežni sistemi-Godišnja proizvodnja ovoga sistema iznosi 12.000 kWh.
Ukoliko trošite mesečno 500 kWh u proseku x 12 meseci= godišnja potrošnja energije iznosi 6000 kWh. Samim tim sistem za vaše potrebe je 5 kW mrežni sistem.
Ukoliko trošite mesečno 1000 kWh u proseku x 12 meseci= godišnja potrošnja energije iznosi 12.000 kWh. Samim tim sistem za vaše potrebe je 10 kW mrežni sistem.

Šta može uticati na količinu primene solarne energije?

Snaga dostupne solarne energije (zračenja) zavisi od doba godine, doba dana i lokacije na kojoj se nalazi objekat. Količina energije koju sistem stvara može se promeniti zbog:

– količine prašine i vodene pare u vazduhu,
– količina oblaka
– bilo kakva senka preko solarnih panela
-i kvalitet solarnih modula.

Da li je orijentacija krova zaista bitna?
Solarni Sistem Mrežni-Zaboravi na račun za struju

Svakako. Na primer, sistem sa solarnim pločama okrenutim u južnom smeru generisaće daleko više nego jedan sa severnim aspektom. Međutim, instalacije istok / zapad mogu biti dobra opcija u zavisnosti od scenarija instalacije.

Šta se dešava u oblačnim danima?

U mrežnom povezanom sistemu, kako ste i dalje vezani za napajanje mrežom, bilo koji prekid sa solarnog sistema, nastaviće se napajanje preko elektromreže.

Prednosti Solarno Mrežnog sistema!
Solarni Sistem Mrežni-Zaboravi na račun za struju

Mrežni fotonaponski sistemi su jeftiniji, manje zahtevniji i dugotrajniji u odnosu na stand-alone sisteme. Ogromne prednosti ovog sistema u odnosu na stand-alone sistem je nepostojanje solarnih baterija, koje su jako skupe i imaju relativno kratak životni vek. Takodje nema prepravki električnih instalacija, što takodje značajno smanjuje troškove. Održavanje praktično ni ne postoji, očekivani radni vek solarnih panela je oko 25 godina a mrežnog invertora više od 10 godina što ovakvu vrstu sistema čini veoma dugovečnim.

Mane Solarno Mrežnog sistema!

Jedini nedostatak ovakvih sistema je zavisnost od elektrodistributivne mreže, u slučaju kada na elektrodistributivnoj mreži nestane struje nećete imati struje jer je mrežnim invertorima potrebno prisustvo mreže zbog sinhronizacije.

Da li ćete instalirati monofazni ili trofazni sistem?

Postoje monofazni i trofazni mrežni fotonaponski sistemi. Da li ćete instalirati monofazni ili trofazni sistem zavisi od vašeg mrežnog priključka(dal je monofazni ili trofazni). U slučaju da imate trofazni priključak možete odabrati dal ćete instalirati monofazni ili trofazni sistem, dok u slučaju da imate monofazni priključak možete instalirati samo monofazni sistem.

Solarni Sistem Mrežni-Zaboravi na račun za struju, u koliko želite da saznate više kliknite na sledeći link…

UKOLIKO VAM JE POTREBNA BILO KAKVA POMOĆ SA NAŠE STRANE MOŽETE NAS KONTAKTIRATI OVDE

Pročitajte i koliko solarnih panela je potrebno za jednu kuću i koliko to košta?