fbpx
Solarnim panelom do jeftinije struje!

Solarnim panelom do jeftinije struje!

Solarnim panelom do jeftinije struje!

Koliko solarnih panela je potrebno za jednu kuću i koliko to košta?

Na dnevnom nivou nam pristižu pitanja tipa:

 1. Koliko solarnih panela je potrebno za kuću od 100 kvadrata?
 2. Koliko solarnih panela je potrebno za kuću od 150 kvadrata?
 3. Koliko solarnih panela je potrebno za kuću sa 3 spavaće sobe ili za četvoročlanu porodicu?

U tim situacijama je nemoguće pružiti tačnu procenu dok ne saznamo više o energetskim potrebama domaćinstva.
Broj solarnih panela se ne proračunava na osnovu kvadrature kuće, ili članova domaćinstva već na osnovu potrošnje struje.

Koliko solarnih panela je potrebno za jedno domaćinstvo zavisi od toga koje uređaje ćete i koliko često koristiti u domaćinstvu. Na osnovu mesečnih računa za struju možete videti koliko okvirno kWh struje trošite i na osnovu toga izvršiti analizu. Pretpostavimo da jedno prosečno domaćinstvo ima: bojler, električni šporet, frižider, veš mašinu, televizor, računar, desetak sijalica…
Još jedna bitna stvar je što ne troši svaki bojler isto električne energije, kao ni svaki računar itd. Koliko tačno troši svaki Vaš uređaj možete naći na njegovoj poleđini na nalepnici sa specifikacijom (snaga izražena u W).

Solarnim panelom do jeftinije struje!

U našim proračunima pretpostavićemo da naši uređaji imaju sledeću snagu:
Bojler 80l – 2000W
Električni šporet – ringla 1000W + rerna 2000W
Frižider – 300W
Veš mašina – 2000W
Televizor – 100W
Računar – 150W
Sijalica – 15W

Kada se sve to sabere dobija se 6000Wh+1000Wh+1000Wh+2100Wh+1000Wh+600Wh+750Wh+300W=12750Wh odnosno 12.75kWh

Jedan solarni panel u proseku na dan efektivno radi od 4-5h ako uzmemo da solarni panel ima snagu od 375W množenjem sa 4.5h dodijamo da jedan solarni panel na dan proizvodi 1687Wh odnosno 1,687kWh.
Ako našu dnevnu potrebu za električnom energijom od 12,75kWh podelimo sa 1,687kWh koliko proizvodi jedan solarni panel dobijamo da nam je potrebno 8 solarnih panela.

Dakle ukoliko želimo da pokrijemo kompletnu dnevnu potrebu za električnom energijom od 12,75kWh onda nam i dalje treba 8 solarnih panela od po 375W. Međutim ukoliko želimo da pokrijemo polovinu potrošnje treba nam 4 solarna panela a ostatak potrebne električne energije koristićemo iz elektrodistributivne mreže. Najisplatljivije je pokriti deo potrošnje za koliko domaćinstvo ulazi u crvenu zonu i plaća skuplji kWh. Ovi sistemi su poprilično jeftiniji od samostalnih zato što u njima nema solarnih baterija, samim tim se i brže isplate.

Osim toga koliko energije Vaše domaćinstvo koristi, morate poznavati još neke informacije da biste izračunali koliko solarnih panela vam je potrebno:

 1. Da li je krov kuće pogodan za postavljanje solarnih sistema?
 2. Kakva je klima gde živite i ugao sunčevih zraka u vašem području?
 3. Kolikim budžetom raspolažete i da li su vam dostupni bankarski krediti? ( o tome će biti reči kasnije).

Najjednostavniji način da dobijete odgovor na ova pitanja jeste da se konsultujete sa nama, a mi ćemo Vam pružiti BESPLATNU solarnu evaluaciju i procenu projekta (ovde poslati zahtev).

Solarnim panelom do jeftinije struje!

Nisu svi solarni paneli isti. Fotonaponski (PV) solarni paneli (najčešće korišćeni na stambenim zgradama) dolaze u opsegu od oko 150 vati do 450 vati po panelu u zavisnosti od veličine panela i efikasnosti. Zbog širokih varijacija u kvalitetu i efikasnosti teško je napraviti generalizaciju o tome koji solarni paneli su najbolji za vas i vaš dom. Što su efikasniji paneli, to je veća snaga koju mogu proizvesti.


Da li je krov kuće pogodan za postavljanje solarnih sistema?

Preduslov za postavljanje solarnih sistema jeste da je konstrukcija krova dovoljno stabilna da može da podnese dodatni teret. Ukoliko je tako, onda je za efikasno korišćenje solarnih sistema u domaćinstvima potrebno da osunčanost krova bude odgovarajuća, kako bi se dobilo što više električne energije ali i brže vratio uložen novac. Ukoliko je krov oštećen pre postavljanja solarnih sistema treba ga sanirati. Potrebno je obrati pažnju na konstrukciju i površinu samog krova kuće, ali ako je vaša krovna površina ograničena ili ako se delimično nalazi u senci, mogućnost korišćenja manjih panela visokih performansi može biti najbolji način da se maksimalna snaga postigne dugoročno. To će svakako na kraju dovesti do uštede novca.

Okvirno, potrebno Vam je 6m2 krova za instaliranje 1kW.

Kolikim budžetom raspolažete i da li su vam dostupni bankarski krediti?

Ukoliko ste se odlučili za solarni sistem i njegovu instalaciju, dobra vest za vas je da u bankama odavno postoji mogućnost konkurisanja i dobijanja kredita koji su baš dizajnirani za ovu namenu. Banke su prepoznale značaj invesitcije u solarnu energiju i u svoju ponudu kredita uvrstile i ponudu za izgradnju solarnih sistema. Možete odabrati različiti broj kreditnih linija ili se informisati slanjem direktnih upita na web sajtovima banki.

Solarne elektrane 2kWh, 3kWh, 5kWh, 10kWh se sastoje od elemenata koje zadovoljavaju kriterijume za povrat BESPLATNIH sredstava na ime kreditiranja energetske efikasnosti u koju spadaju solarni sistemi.

Dakle, na kraju bi mogli da zaključimo da je za prosečno domaćinstvo potrebno od 4-12 solarnih panela u zavisnosti šta se i kako koristi u tom domaćinstvu. Česte su zablude da je jedan solarni panel dovoljan da električnom energijom snadbeva celo domaćinstvo kao i zablude da je solarna energija preskupa. Lako je izračunati da se solarni sistemi isplaćuju u periodu od 5-10 godina a njihov životni vek je i do 30 godina. Ako se u obzir uzmu stalna poskupljenja električne energije onda se solarni sistemi isplate i znatno brže.

Solarnim panelom do jeftinije struje!

Ukoliko želite da imate precizniji pregled potencijala sopstvene proizvodnje električne energije, potpuno besplatno izrađujemo personalizovan predlog o potrebnoj nominalnoj snazi solarne elektrane, periodu otplate investicije i godišnjim finansijskim i energetskim uštedama koje bi ostvarili uz pomoć solarne elektrane.

TELEFON ZA BESPLATNE KONSULTACIJE: +381 (26) 640 130