fbpx
Staklene prizme - moderne zauvek

Staklene prizme – moderne zauvek

Staklene prizme – moderne zauvek

Staklene prizme – moderne zauvek. Iako su svoj procvat doživele tokom 80-ih godina prilikom modernih i eksperimentalnih arhitektonskih rešenja. Jedno vreme nisu bile omiljeno rešenje građevinske industrije. Vremena i trendovi se menjaju, rešenja postaju smelija, pa samim ti i raznolikost primene staklenih prizmi je dovela do toga da se one sve češće viđaju kao fasadna rešenja. Pregradni zidovi kupatila, ukrasi u restoranima industrijskog dizajna, ili pak prilazni holovi hotela.

Glavne karakteristike staklenih prizmi su njihova propustljivost svetla, uz obezbedjivanje privatnosti, vizuelna harmonija koju obrazuju fino ukomponovane prizme ili ekstravagantni izgled prostorija ograđenih staklenim kockama koji je jedino moguće postići prelamanjem svetla.

Staklene prizme ili kako ih još neki zovu staklene kocke predstavljaju građevinski element čija je glavna karakteristika svetlosna propustljivost, uz veoma vađnu odliku, a to je da garantuje privatnost, tj. iako svetlost može proći, ništa se ne može videti kroz zid sastavljen od pomenutog materijala. Staklene prizme se sastoje od dva stakla koja su ili konkavna, ili konveksna, te stoga nije moguće dopreti pogledom kroz njih. Pored toga, karakteriše ih visoka čvrstina materijala i zvučna izolacija, kao i bezbroj načina na koji mogu da se slože. Postoje različite dimenzije, boje, dezeni i oblici staklenih prizmi. Dodatna prednost je vodootpornost kocki, pogotvo ukoliko se odlučite da staklene prizme čine „zid“ vašeg kupatila. Na sve ovo dodajemo i visoku energetsku efikasnost materijala, jer su veoma slične duplim prozorkim oknima po svom izgledu. Ali za razliku od prozora, one su povezane malterom koji još bolje blokira prolaz vazduha neko kalsična prozorska okna. Dimenzije staklenih prizmi su 19x19x8.

Staklene prizme – moderne zauvek

Originalni patent staklene prizme je nastao davne 1907. godine, ali su se popularizovale tek u drugoj polovini 20. veka kao arhitektonsko rešenje. Istorij staklenih prizmi ide i dalje od pomenute 1907. godine, tj. nešto nalik na ono to mi znamo danas kao staklene prizme je korišćeno prilikom plovidba brodova i služilo je za propuštanje svetlosti unutar brodskih paluba. Potreba za dnevnom svetlošću je bila naterala mornare da osmisle dodatni izvor svetlosti. Pored kerozina ili ulja kita koje je služilo za osvetljavanje unutrašnjosti plovila. Takođe, pre prvog patenta, staklene cigle su korišćene kako bi propuštale svetlost u objekte koji su građeni ispod površine zemlje – podrume, podzemne železničke stanice ili neke barove.

Ljudima je najfascinantniji estetski doživljaj koji pružaju staklene prizme. Taj futuristički izgled materijala koji je star već više od 100 godina, a uvek izgleda super-moderno. Fasadna rešenja sačinjena od staklenih cigli izazivaju divljenje i smišljena igra svetlom koje prodire kroz njih je nešto što ostaje u sećanju za sva vremena. Kompleksna rešenja, što ne znači u isto vreme i skupa rešenja za spoljšnje zidove kuća daju objektima sofisticirani izgled. Šalju vibracije modernog doma, dok simetrija naslaganih kocki šalje poruku smirenosti.

Staklene prizme – moderne zauvek

Smelost, ideja i prikladan ambijent su potrebni kako biste se upustili u misiju osvežavanja svog doma ili kancelarije, restorana ili magacinazato kazemo staklene prizme – moderne zauvek.