fbpx
ventilisana-fasada3

Ventilisana fasada – Sistem ugradnje

Šema ventilisane fasade

Ventilisana fasada je kao što sam Vam u prethodnom blogu pisao pokrivač čitavom objektu.

Prvi je izbor za hotele, poslovne objekte i druge ekskluzivne zgrade, zbog vrhunskih termičkih karakteristika, kvaliteta završne obloge, estetskog momenta i trajnosti celokupne fasadne konstrukcije.

Osnova funkcionisanja ventilisane fasade je u postojanju slobodnog prostora tj. sloja vazduha između spoljne fasadne obloge i zida objekta, minimalne debljine 2cm. Nesmetana cirkulacija vazduha omogućava odvođenje vlage iz objekta, kao i vode koja eventualno može da prodre kroz spojnice fasadne obloge. Leti, sloj za ventilaciju, sprečava prodiranje toplote u unutrašnjost objekta, a zimi predstavlja dodatni toplotni izolator. Ventilacioni sloj sprečava stvaranje kondenzata u međuprostoru. Toplotna i zvučna izolacija kontrolišu tok toplote i štite objekat od vazdušne buke.

Efikasan način vrhunske izolacije spoljašnjeg zida objekta je ugradnja ventilisane fasade na pravilan način i sa kvalitetnim materijalima.

Zbog načina na koji funkcionišu one obezbeđuju vrhunsku spoljnju izolaciju objekata.

 

Ventilisana fasada se sastoji od:

 

ventilisana-fasada-3

 

  • čelične potkonstrukcije
  • aluminijske nosive konstrukcije
  • termoizolacije između betonske i fasadne konstrukcije (kamena vuna za toplotnu, zvučnu i protivpožarnu izolaciju) i
  • odgovarajućih obloga koje se vešaju o aluminijumsku nosivu konstrukciju (aluminijumski kasetni limovi, alubond ploče, kompozitne ploče HPL ploče, vlakno-cementne tj. fiber-cementne ploče, granitna keramika, termo paneli, staklo, kamen itd…).

 

Sistem ugradnje ventilisane fasade:

  1. Noseća potkonstrukcija: Na fasadni zid potrebno je mehanički pričvrstiti horizontalne i vertikalne profile prema uputstvu proizvođača. Uloga ove potkonstrukcije je da nosi spoljašnju, fasadnu oblogu i prenosi opterećenje nastalo vetrom na nosivu konstrukciju.
  2. Termoizolacija: Ploče Rockwool Ventirock Duo kamene vune postavite jednu uz drugu između konstrukcije, bez rastojanja između ploča. Ploče mehanički pričvrstite kako bi potpuno nalegle na fasadni zid. Koristite specijalno dizajnirane tiplove za ventilisane fasade. Preporučuje se 5 komada tipli po metru kvadratnom fasade.
  3. Sloj za ventilaciju: Debljina sloja za ventilaciju iznosi minimum 2 cm. Uloga ovog sloja je da odvodi vlagu iz objekta kao i vodu koja eventualno može da prodre kroz spojnice fasadne obloge. Leti sprečava prodiranje toplote u unutrašnjost objekta a zimi predstavlja dodatni toplotni izolator.
  4. Spoljna fasadna obloga: Odabir ovog sloja definiše vizuelni izgled objekta i može biti od: stakla, mermera, kamena, alubonda ili keramike. Spojnice između ploča fasadne obloge mogu biti zatvorene, zglobne ili preklopljene. Uloga ovog sloja je da štiti od sunca, kiše i ostalih atmosferskih uticaja. Ovaj sloj prima i prenosi opterećenje nastalo vetrom na noseću potkonstrukciju.

Ventilisane fasade imaju dosta prednosti i korisnih karakteristika:

  • One su trajne i otporne na spoljašne uticaje i nude mogućnost arhitektonskog oblikovanju završnih površina
  • Obezbeđuju dobro provetravanje
  • Ugradnja je laka i jednostavna
  • Upotrebljavljaju se moderni i savremeni materijala koji doprinose ekonomičnosti i zaštiti životne sredine
  • Postoji široka paleta materijala koji mogu da se upotrebe u raznim bojama, dezenima i površinskim strukturama, tako da arhitekti mogu da daju sebi na mašti

Upravo zbog brojnih prednosti i tehnoloških inovacija, ventilisani fasadni zidovi se sve više primenjuju u svetu savremene arhitekture, dozvoljavajući slobodno tumačenje fasada na moderan i potpuno nov način kao savršeni odgovor za zahtevne projekte i neophodne performanse.